Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Inne  »  Szybki rozwód

Szybki rozwód

Szybki rozwód

Z jednej strony przysięgamy ukochanej osobie miłość aż do śmierci, a z drugiej niejednokrotnie decydujemy się na rozwody.

Co więcej, bez wątpienia mowa o rozwodach, które trwają stosunkowo długo. Niewątpliwie nie jest to zbyt korzystna sytuacja dla żadnej ze stron, w końcu chodzi o rozstanie z kimś, kogo darzyło się miłością. Niemniej jednak nie oznacza to, że szybki rozwód nie jest możliwy. Po prostu potrzebne jest odpowiednie podejście do tematu, przez które należy rozumieć również porozumienie ze współmałżonkiem. Ale wszystko po kolei.

 

O czym należy pamiętać, jeśli zależy nam na szybkim rozwodzie?

Zacznijmy od początku, czyli od pozwu rozwodowego. Pismo musi jasno przedstawiać sytuację w związku, powinno spełniać wszelkie wymogi formalne. Jeśli pod względem formalnym czegokolwiek zabraknie, postępowanie będzie znacznie wydłużone, być może nawet o kilkanaście tygodni. Na pewno w takiej sytuacji możemy się spodziewać wezwania przez sąd (wezwania mającego na celu uzupełnienie braków formalnych).

Warto jeszcze podkreślić, że w przypadku pozwu o rozwód, który zawiera niejasności co do sytuacji w małżeństwie, trzeba liczyć się z tym, że postępowanie zostanie wydłużone nawet o kilka miesięcy.

W ten sposób dotarliśmy do porozumienia z małżonkiem. Jeżeli dogadamy się z małżonkiem co do wszelkich kwestii (np. tego, kto ponosi winę za to, że doszło do rozpadu małżeństwa), wszystko powinno pójść sprawnie.

Ostatnia rzecz, o której trzeba jeszcze powiedzieć, to dowodzenie okoliczności. Nie mnóżmy dowodów na te same okoliczności, jeśli nie zachodzi taka potrzeba. Nie można też wykluczyć, że niepotrzebne mnożenie dowodów przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego.

 

Podsumowanie

Nie można powiedzieć, że szybki rozwód jest niemożliwy. Niemniej jednak należy pamiętać o wszystkich niezbędnych warunkach szybkiego przeprowadzenia rozwodu, tj.: odpowiednie sformułowanie pozwu rozwodowego, niemnożenie dowodów na taką samą okoliczność oraz dogadanie się ze współmałżonkiem. Jak wiadomo, najtrudniejszy jest ten ostatni warunek, druga strona nie zawsze chce współpracować.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę: rozwód Gliwice