Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Prawo cywilne  »  Obsesja stalkera

Obsesja stalkera

Obsesja stalkera

Stalking to inaczej uporczywe nękanie fizyczne lub wirtualne innej osoby (przez co czuje się ona zagrożona) bądź też nękanie istotnie naruszające prywatność tej osoby w celu dezorganizacji jej życia. Stalker robi to po to, by na krzywdzie swojej ofiary podnieść poczucie własnej wartości.

Co na to prawo?

Nowe przepisy pozwalają już na ściganie stalkerów i karanie ich więzieniem. Kara za ten czyn to pozbawienie wolności do lat 3, a jeśli stalker doprowadzi ofiarę do stanu załamania, w którym spróbuje ona targnąć się na swoje życie, ta kara wzrasta do 10 lat.

Jedną z częstych form stalkingu jest grożenie lub zaczepianie rodziny albo przyjaciół pokrzywdzonego. Może się ono przejawiać poprzez natarczywe smsy, e-maile, poprzez śledzenie swojej ofiary, a nawet obdarowywanie jej prezentami, których wcale sobie nie życzy. Często słyszymy, że ofiarami stalkingu są celebryci.

Zastraszane ofiary rzadko szukają pomocy. Jeśli czujesz, że ktoś z twojego otoczenia jest dla ciebie zbyt uciążliwy, narusza twoją prywatność, czujesz się napastowany, co wywołuje u ciebie stany lękowe, potrzebny ci będzie adwokat. Żory, jak i inne miasta w Polsce mają wystarczającą liczbę kancelarii prawniczych, w których otrzymasz pomoc. Specjalista pomoże znaleźć rozwiązania prawne, które usuną natarczywą osobę z twojego otoczenia.

Jeśli cierpisz - nie czekaj

Nie wahaj się zgłosić sprawę na policję. Stalkowanie przez intymnego partnera - obecnego lub byłego małżonka, chłopaka / dziewczynę, kochanka - jest szczególnie niebezpieczne. Taka osoba w przeciwieństwie do nieznajomego wie o tobie więcej, a ty nawet nie podejrzewasz jej o to, że ma w stosunku do ciebie złe intencje.

Pomóc ofierze może psycholog i oczywiście adwokat, który doprowadzi do skazania stalkera. Można wnieść sprawę sądową z powództwa cywilnego.
Z pomocą przyjdzie Internet – wpisz: adwokat Żory, Lublin czy Katowice, a dostaniesz mnóstwo adresów kancelarii.