Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Prawo cywilne  »  Rodzaje intercyzy małżeńskiej - jaką umowę wybrać?

Rodzaje intercyzy małżeńskiej - jaką umowę wybrać?

Rodzaje intercyzy małżeńskiej - jaką umowę wybrać?

Wiele współczesnych par decyduje się na podpisanie intercyzy, czyli umowy majątkowej małżeńskiej. Wyróżnia się kilka rodzajów tego typu umowy - dobrze jest zapoznać się z charakterystyką każdego z nich, zanim dokona się ostatecznego wyboru.

Ważna decyzja

Kiedy dwie osoby postanawiają spędzić ze sobą resztę swoich dni, w ich życiu następują wielkie zmiany. Chcąc sformalizować swój związek, muszą liczyć się ze wszystkimi aspektami zawarcia małżeństwa – w tym także z kwestiami finansowymi. Jako że istnieje kilka rodzajów umów przedmałżeńskich, nazywanych również intercyzami, warto jest dowiedzieć się czegoś więcej o każdej z nich, zanim złoży się podpis.

 

Zanim wybierzesz rodzaj umowy – kompendium wiedzy o intercyzie

Wokół terminu „intercyza” narosło wiele popularnych mitów, dlatego zanim w ogóle zaczniesz się zastanawiać, który rodzaj intercyzy powinieneś podpisać, sprawdź najpierw, czy to, co słyszałeś kiedyś o umowie majątkowej małżeńskiej, jest prawdą.

Większości osób intercyza kojarzy się bardzo negatywnie. Być może to wpływ masowej kultury, być może filmów – niemniej jednak z intercyzą wiąże się na ogół małżeństwa skazane na klęskę oraz takie związki, w których jeden z partnerów nie ufa drugiemu. Choć można uznać, że jest w tym ziarno prawdy, to intercyza nie jest formą ochrony jednego małżonka przed drugim, a raczej formą zabezpieczenia obojga na wypadek problemów finansowych.

Powszechnie uważa się też, że intercyza zawierana jest wyłącznie przez osoby, które jeszcze nie stanęły przed ołtarzem – wówczas umowa zaczyna obowiązywać od momentu zawarcia małżeństwa. W rzeczywistości jednak intercyzę mogą zawrzeć również osoby, które już są po ślubie.

 

Rodzaje intercyzy

Istnieją cztery podstawowe typy intercyzy. Pierwszy z nich, zwany umową majątkową małżeńską, wyłączającą wspólność majątkową, zakłada, że małżonków obowiązuje rozdzielność majątkowa – każda ze stron posiada to, co uzyskała przed zawarciem małżeństwa. Według drugiego typu umowy majątkowej małżeńskiej, rozszerzającej wspólność majątkową, każdy z małżonków ma swoją część majątku, a rozdzielność jest ograniczona. Trzecim rodzajem intercyzy jest umowa małżeńska ograniczająca wspólność majątkową – w przypadku podpisania tej umowy para włącza rozdzielność majątkową. Ostatnim rodzajem intercyzy jest umowa małżeńska przywracająca wspólność majątkową – podpisując taki dokument, para wyraża zgodę na przywrócenie wspólności majątkowej, więc w świetle tej umowy majątek należy do obojga małżonków.

 

Pomiędzy niektórymi typami umów małżeńskich widać pewne podobieństwa, inne zaś bardzo się od siebie różnią. Ponieważ pobudki skłaniające do podpisania intercyzy są różne, każda sytuacja powinna być rozpatrywana indywidualnie – tylko takie podejście do sprawy gwarantuje powodzenie całego przedsięwzięcia.

Źródło: Kancelaria EA