Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Inne  »  Rozwód z klasą

Rozwód z klasą

Rozwód z klasą

Ponad 35 % małżeństw kończy się rozwodem. Przyczyn tego smutnego faktu jest wiele: zbyt szybkie tempo życia, pogoń za pieniądzem i karierą, spory rodzinne, niedopasowanie charakterów lub inne, czasem dramatyczne zdarzenia.

Jednak niezależnie od powodów - decyzja o rozwodzie to porażka związku, który z reguły zaczął się pięknie i miał trwać wiecznie.

 

Zdrady i liczenie łyżeczek

Rozstanie małżonków niesie ze sobą mnóstwo przyktych emocji - od trudnego etapu dojrzewania do decyzji, poprzez jej podjęcie i działania związane z całą procedurą. Tym bardziej warto zadbać o to, aby sam proces odbył się bez niepotrzebnych komplikacji. Owszem, istnieją pary, które potrafią się rozwieść szybko i z klasą - bez długotrwałej wojny o dzieci, pieniądze i bez orzekania o winie.

A jednak bywa i tak, że pomimo początkowych deklaracji małżonków, że rozejdą się spokojnie, jedno z nich zmienia zdanie i wprowadza do sprawy rozwodowej stan wojenny: przedstawia dowody prawdziwej lub wydumanej zdrady, złego traktowania - w tym dzieci, powołuje tłumy świadków, itp. A wtedy już na pewno nie obejdzie się bez pomocy dobrego prawnika.

Część spraw rozwodowych odbywa się faktycznie z winy jednego z małżonków - np. w przypadkach stosowania przemocy - fizycznej, psychicznej, finansowej, a czasem winne są obie strony. Do tego małoletnie potomstwo wymaga opieki i środków na edukację oraz utrzymanie, które winne im są obie strony, ale zupełnie nie potrafią się w tej sprawie porozumieć.

 

Z prawnikiem wiesz co robisz

Jak widzimy, problemów i przeszkód - w tym niespodziewanych - podczas sprawy rozwodowej może być wiele, a ogromny stres czy „dobre rady” znajomych, utrudniają małżonkom rozeznanie się w meandrach, i tak trudnego do zrozumienia dla laika, prawa. W dodatku sprawy rozwodowe w Warszawie potrafią trwać latami, chociażby z powodu zwykle ogromnego obłożenia sądów sprawami rodzinnymi, w tym rozwodowymi.

W czym zatem reprezentujący nas prawnik może pomóc? Po pierwsze doradzi - doświadczony adwokat, czy radca prawna, wyjaśni nam po kolei, co będzie się działo, na jakie trudności możemy się natknąć i jak się z nimi poradzić. Po uważnym zapoznaniu się z historią małżeństwa prawnik będzie umiał określić, jakie komplikacje mogą nas czekać ze strony współmałżonka oraz nie tylko jak im zaradzić, ale często zapobiec.

 

Dla dobra dzieci

Dobry prawnik poinformuje nas np. o możliwościach mediacyjnych podczas trwania procesu, o konieczności - lub nie - wzywania świadków, podpowie jakie należy zgromadzić dowody. Szczególnie ważny podczas trudnej sprawy rozwodowej jest dobrostan dzieci - to o nie z reguły toczy się największa walka i one najbardziej na tym cierpią. Choćby dlatego, że np. jedna ze stron na złość drugiej nie chce łożyć zasądzonego na czas procesu, zabezpieczenia finansowego na ich utrzymanie, a druga np. uniemożliwia kontakty. Dobry prawnik wspomoże tatę lub mamę nie tylko w egzekucji swoich praw, ale i w łagodzeniu nieszczęśliwych skutków awantury rozwodowej.

 

Czy na pewno dostaniesz rozwód?

Można powiedzieć, że jest tyle sposobów rozstania, ile rodzajów małżeństw - nieskończenie wiele. Na szczęście doświadczony prawnik potrafi oddzielić emocje rozwodników od litery prawa i poprowadzi jedną ze stron do najbardziej korzystnego rozwiązania, z uwzględnieniem dobra małżonka i dzieci. Musimy pamiętać, że istnieją także sytuacje, w których sąd może rozwodu zwyczajnie nie udzielić i to wcale nie dlatego, że miłość zapłonęła na nowo. Skuteczny prawnik potrafi stronę przed taką ewentualnością uchronić, a w każdym razie wyjaśni, że w wyniku konkretnych działań, może ona nastąpić.

 

Decyzja o rozwodzie zawsze należy do małżonków, oni także decydują czy chcą walczyć o udowodnienie winy i wysokość alimentów. Jednak w trosce o czas, nerwy i zdrowie każdej ze stron na pewno mądrą decyzją jest skorzystanie z pomocy dobrego prawnika.