Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Inne  »  Windykacja należności - wszystko, co musisz wiedzieć

Windykacja należności - wszystko, co musisz wiedzieć

Windykacja należności - wszystko, co musisz wiedzieć

Windykacja czasem okazuje się jedynym sposobem na odzyskanie od dłużnika należności. Sposób postępowania w takich przypadkach regulowany jest przez przepisy prawne, wśród których ciężko jest się odnaleźć. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak dochodzić swoich praw i gdzie szukać pomocy.

Kiedy można rozpocząć postępowanie windykacyjne?

Podstawową przesłanką do rozpoczęcia procesu odzyskiwania należności jest powstanie długu - nasz kontrahent staje się dłużnikiem w dniu następującym po upływie terminu płatności. Ale na drodze do odzyskania długu mogą stanąć też przeszkody - kiedy na przykład dłużnik upiera się, że dług nie istnieje. Wtedy fakt istnienia wierzytelności oraz kwestię jego bezsporności rozstrzyga sąd.

Od czego należy zacząć?

Są różne metody i zasady odzyskiwania należności. Zawsze warto spróbować pozasądowej ugody. Ale nawet w tym przypadku trzeba szukać wsparcia i merytorycznej pomocy u profesjonalistów, czyli w kancelarii zajmującej się odzyskiwaniem należności od dłużników. Dlaczego takie właśnie wyjście jest lepsze niż samodzielne próby rozwiązania problemu? Powody są dwa. Po pierwsze, windykatorzy mają wiedzę, doświadczenie oraz uprawnienia konieczne do tego, aby poprowadzić sprawę dochodzenia własności, a po drugie - często dłużnik, nieco wystraszony powagą sytuacji, chętniej spłaca dług. Tak więc pierwszym krokiem wierzyciela zawsze powinno być zwrócenie się o pomoc do kancelarii.

Jaki jest cel postępowania?

Zawsze nadrzędnym celem wszelkich kroków podejmowanych przez kancelarię jest jak najszybsze odzyskanie całego długu klienta. Ale warto również postarać się, aby możliwe było zachowanie jak najlepszych relacji wierzyciela z dłużnikiem. Windykator ma do dyspozycji wiele narzędzi, które umożliwią mu skuteczne odzyskanie należności bez konieczności zakładania sprawy sądowej, choć czasem bez niej egzekucja nie jest możliwa. Jednak decyzja o sposobie rozwiązania sprawy należy zawsze do wierzyciela.

 

Jak przebiega postępowanie?

Wstępnym etapem procesu jest postępowanie polubowne. Pracownik kancelarii w pierwszej kolejności wykona telefon do dłużnika i wyśle mu pismo wzywające go do natychmiastowej zapłaty zaległej należności. Dość często właśnie na tym etapie dochodzi do podpisania ugody pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, a dalsze postępowanie nie jest konieczne. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej wtedy, gdy dług powstał stosunkowo niedawno.

Jeśli jednak dłużnik nie zobowiąże się dobrowolnie do spłacenia swojego długu lub nie spłaci go pomimo podpisania ugody, przeprowadza się postępowanie sądowe, którego celem jest uzyskanie tytułu egzekucyjnego oraz możliwość podjęcia egzekucji komorniczej. Takie metody nazywane są “twardymi” i dotyczą dłużników trudnych, o sporych zaległościach istniejących od dłuższego czasu.

 

Windykacja to czasem jedyny sposób na zachowanie płynności finansowej firmy - długi potrafią poważnie zachwiać równowagę przedsiębiorstwa. W walce tej jednak zawsze warto zdać się na doświadczenie profesjonalistów, aby szybko i skutecznie odzyskać swoje pieniądze.