Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Prawo karne  »  Konsekwencje prawne molestowania seksualnego

Konsekwencje prawne molestowania seksualnego

Konsekwencje prawne molestowania seksualnego

Temat molestowania seksualnego stał się ostatnio głośny. Z jednej strony spowodowała to coraz większa świadomość związana z kwestiami uchodzącymi dotąd za tabu. Z drugiej natomiast na jaw zaczęły wychodzić skandale seksualne z udziałem aktorów i innych gwiazd.

Kevin Spacey i koniec House of Cards

W 2017 roku na jaw wyszło kilka spraw związanych z molestowaniem seksualnym w Hollywood. Jedną z nich stanowiła sprawa Kevina Specey’a. Ten amerykański aktor i dwukrotny laureat Oscara sławę zdobył dzięki takim filmom jak: American Beauty, Podejrzani czy Superman Powrót. Najlepszą rolę przyniosło mu jednak nie kino, a telewizja. Kreacja bezwzględnego polityka, Franka Underwooda, w hicie Netflixa zatytułowanym House of Cards, tylko potwierdziła wybitny talent Kevina Specey’a. Niestety, jak na chwilę obecną, okazała się ona jego ostatnią rolą i to do tego taką, której niespodziewanie go pozbawiono. Otóż aktor i działacz społeczny, Anthony Rapp, oskarżył publicznie Kevina Specey’a o to, że przez 30 lat dopuszczał się na nim przemocy seksualnej. Netflix, bez żadnych dowodów, a jedynie na podstawie pogłosek, wyrzucił Kevina Specey’a z House of Cards. Amerykański serial kręcony od 2013 roku postanowiono zakończyć w roku 2018 już bez udziału aktora, czyniąc główną bohaterką Claire Underwood graną przez Robin Wright. Choć wiele osób broniło Specey’a, wkrótce pojawiły się kolejne oskarżenia, a sam aktor postanowił podjąć leczenie.

 

Molestowanie seksualne

Molestowanie seksualne stanowi zachowanie o charakterze seksualnym, które narusza godność jakiejś osoby i uchodzi za sprzeczne z normami społecznymi. Chodzi oczywiście o zachowania fizyczne, takie jak dotyk czy napaść, ale także o odzywki czy mobbing. Czyn molestowania seksualnego jest karany i ma trzy aspekty prawne, na podstawie których się go rozpatruje.

 

Molestowanie seksualne według prawa karnego

Kodeks karny nie wspomina o molestowaniu seksualnym, aczkolwiek ocenia się je jako czyn zabroniony. Kwestie te regulują artykuły: 197, 198, 199, 202 i 203 Kodeksu karnego.

 

Molestowanie seksualne według prawa wykroczeniowego

Kodeks wykroczeniowy również nie wspomina o molestowaniu seksualnym, ale nie zmienia to faktu, że ocenia się je jako czyn godzący w obyczajność publiczną. Kwestie te regulują artykuły: 140, 141 i 142 Kodeksu wykroczeniowego.

 

Molestowanie seksualne według prawa pracy

Zdarza się, że do molestowania seksualnego dochodzi też w pracy, na przykład na zasadzie mobbingu. Kodeks pracy wspomina o molestowaniu seksualnym, definiując je jako nieakceptowalne zachowanie o charakterze seksualnym. Kwestie te reguluje artykuł 18 paragrafu 6 Kodeksu pracy. Za molestowanie seksualne uznaje się zachowania fizyczne i psychiczne, zarówno werbalne, jak też niewerbalne.

Źródło: Kancelaria Adwokacka Anczewska i Puńko