Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Prawo pracy  »  Poznaj dokładnie prawo pracy

Poznaj dokładnie prawo pracy

Poznaj dokładnie prawo pracy

Prawo to jedna z najtrudniejszych sfer naszego życia. Każdy z nas powinien być świadomy swoich praw. W tym artykule dowiesz się, jakie prawa przysługują zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi.

Prawo jest skomplikowane samo w sobie, a jeszcze bardziej zawiłe są jego poszczególne dziedziny. Jedną z takich dziedzin jest prawo pracy, które reguluje wiele kwestii związanych między innymi ze stosunkiem między pracownikiem a pracodawcą.

 

Znaj swoje prawa

Zarówno pracodawca, jak i pracownik powinien dokładnie zapoznać się z prawami, które mu przysługują, a także obowiązkami, które zostały nań nałożone w związku z zawarciem umowy.

Będziesz w o wiele lepszej sytuacji, jeśli zapoznasz się wcześniej ze swoimi prawami. Kimś, kto może Ci w tym pomóc, jest radca prawny.

Kancelaria prawna to miejsce, gdzie możesz zasięgnąć porady profesjonalisty. Koszty poniesione z tytułu skorzystania z usług radcy prawnego będą zapewne niższe niż te, które będziesz musiał ponieść w przypadku złamania prawa przez Ciebie lub osobę, z którą zawarłeś umowę.

 

Wypełniaj skrupulatnie obowiązki

Musisz wiedzieć, jak dokładnie powinna wyglądać zawierana przez Ciebie umowa, a także co z niej wynika. W takiej umowie musi zostać dokładnie określony przedmiot umowy, jej forma oraz czas obowiązywania.

Ze swoimi prawami warto zapoznać się szczególnie w przypadku, gdy przedsiębiorstwo poniesie straty spowodowane przez pracownika, a także w sytuacji, gdy pracownik naraża firmę na niepotrzebne koszty.

Zapoznaj się także z określonymi w umowie formami i okresami wypowiedzenia. Dowiedz się wszystkiego na temat urlopów i wynagrodzeń.

Kwestie sporne

Jeśli między pracownikiem a pracodawcą powstanie spór, należy poszukać dobrego specjalisty. Najlepiej wpisać w przeglądarkę internetową frazę: „radca prawny prawo pracy”. Błyskawicznie uzyskasz listę stron, które mogą Ci pomóc w skontaktowaniu się z odpowiednią osobą. Następnie wystarczy udać się na rozmowę z radcą i stosować się do otrzymanych od niego wskazań

Podsumowując: warto znać swoje prawa. W nagłych przypadkach należy bezzwłocznie skontaktować się z osobami, które pomogą Ci je egzekwować. Nie pozwól się wykorzystywać i stosować drugiej stronie nieczystych zagrywek. Dzięki asertywności i dbaniu o swój własny interes przysłużysz się nie tylko sobie, ale też innym.