Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Prawo cywilne  »  Wszystko, co powinieneś wiedzieć o rozwodzie

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o rozwodzie

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o rozwodzie

Decyzja o rozwodzie jest niepodważalnie jedną z najtrudniejszych, jakie można w życiu podjąć. Dlatego aby łatwiej było nam przejść przez ten proces, warto wcześniej odpowiednio się przygotować.

Kiedy wystąpić o rozwód?

Koniecznym warunkiem dopuszczalności rozwodu według polskiego prawa jest wystąpienie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia pomiędzy małżonkami. Każda sprawa jest inna i toczy się swoim tempem oraz trybem, dlatego trudno jednoznacznie określić, jak do podanego powodu planowanego rozwodu podejdzie dana instancja sądownicza. W przygotowaniu pozwu niezbędne są konsultacje i współpraca z adwokatem. Bez jego wiedzy i doświadczenia nie sposób złożyć dobrego wniosku. Na pozwie powinien znaleźć się powód jego złożenia. Można także sporządzić pozew z orzeczeniem o winie jednej bądź drugiej strony. Z reguły orzeczenie o winie dotyczy pozwanego, w rzadkich przypadkach powoda.

 

Czy rozwód zawsze wiąże się z rozprawą sądową?

Niestety tak. Tylko sędzia może orzec o rozwiązaniu małżeństwa, dlatego niezbędna jest rozprawa. Oczywiście nie musi ona toczyć się na sali rozpraw. Zdarza się, że po mediacjach i ustaleniu warunków rozstania w obecności sędziego rozwód może zostać orzeczony poza salą rozpraw, jednak w budynku sądu. Należy także pamiętać, że konieczne jest wniesienie odpowiedniej opłaty do określonego sądu okręgowego. To właśnie on zajmuje się rozpatrywaniem spraw rozwodowych. Opłata ta nie należy do najniższych, jednak można spróbować także wnieść wniosek o zniesienie konieczności opłaty rozwodowej. Do wniosku konieczne jest dołączenie oświadczenia o stanie majątkowym.

 

Opieka nad dziećmi, podział majątku i inne istotne kwestie

Rozwód to nie tylko rozpad małżeństwa, to także wiele kwestii pobocznych, z których najważniejszą stanowi opieka nad dziećmi. Niezwykle ważne dla komfortu dzieci jest to, aby cały proces przebiegał sprawnie i był w miarę możliwości jak najmniej stresujący. Dlatego ustalenia takie powinny obywać się, w zależności od wieku dziecka, bez jego obecności bądź z uwzględnienie jego zdania. Rozdział majątkowy z kolei po części jest zależny od ustaleń małżonków, po części stanowi wypadkową wcześniejszych decyzji sądu.

 

Rozwody w dużych miastach, takich jak Kraków, odbywają się praktycznie codziennie. Dlatego zaufany adwokat pomoże w sprawnym i niestresującym przebrnięciu przez ten proces.

 

Artykuł powstał we współpracy z kancelarią, która prowadzi sprawy rozwodowe - Przebindowski Kraków.