Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Prawo karne  »  Jak walczyć o odszkodowanie za wypadek drogowy?

Jak walczyć o odszkodowanie za wypadek drogowy?

Jak walczyć o odszkodowanie za wypadek drogowy?

Jeśli nie z własnej winy padłeś ofiarą wypadku drogowego, możesz walczyć o odszkodowanie za poniesione straty.

Ofierze wypadku drogowego, jeśli ów miał miejsce nie z jej winy, należą się bezwarunkowo pieniądze od firmy ubezpieczeniowej; a to dlatego, że w Polsce obowiązkiem każdego kierowcy jest wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Warto wiedzieć, jak walczyć o takie odszkodowanie. Firmy ubezpieczeniowe coraz częściej starają się bowiem zwrócić jak najmniej pieniędzy i tym samym zaoszczędzić.

 

Czym różni się odszkodowanie od zadośćuczynienia?

Jeśli chodzi o ubezpieczenia, należy rozróżnić dwa pojęcia: odszkodowanie i zadośćuczynienie. Odszkodowanie dotyczy szkód powstałych w majątku. Chodzi tu na przykład o uszkodzenie samochodu lub przewożonych rzeczy. Zadośćuczynienie to z kolei pieniądze wypłacane za poniesione straty osobiste, niedające się materialnie wycenić. W tekście niniejszym zajmiemy się odszkodowaniem za wypadek drogowy.

 

Co należy przygotować?

Walcząc o odszkodowanie za wypadek drogowy, trzeba przede wszystkim udowodnić, że wydarzył on się z winy innego kierowcy. Przydatne będą tu zarówno obustronne oświadczenia, jak i wszelkiego rodzaju zapisy z kamer samochodowych lub zeznania świadków. Warto pamiętać, że im lepszą dokumentację uda się zgromadzić, tym mniejsza szansa, że ubezpieczyciel spróbuje zaniżyć wypłacane odszkodowanie.

 

Na co zwracać uwagę?

Ubezpieczyciele coraz częściej starają się oszczędzać. Wypłacają więc odszkodowania zaniżone. Aby uzyskać odpowiednią rekompensatę, trzeba wiedzieć, jak walczyć. Ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić poszkodowanemu taką kwotę, która powinna pokryć wszystkie koszty związane z przywróceniem samochodu do stanu sprzed wypadku. Do jego obowiązków należy również zapewnienie poszkodowanemu możliwości kupna oryginalnych części oraz wymiany uszkodzonych elementów. Jeśli ubezpieczyciel nie wywiąże się z tych powinności, można poprosić o pomoc firmę, u której ma się wykupione ubezpieczenie swojego samochodu. W bardzo trudnych przypadkach pieniądze można odzyskać na drodze sądowej.