Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Inne  »  Adwokat od prawa karnego - czym się kierować przy wyborze?

Adwokat od prawa karnego - czym się kierować przy wyborze?

Adwokat od prawa karnego - czym się kierować przy wyborze?

Nasze powodzenie w sprawie sądowej (zwłaszcza jeśli jest to sprawa karna) zależy w dużej mierze od wiedzy i umiejętności prawnika, z którego usług korzystamy. Czym jeszcze powinniśmy się kierować przy wyborze adwokata i jakie kroki należy podjąć, aby znaleźć odpowiedniego specjalistę?

Zasięgnij języka

To najlepsza metoda i pierwszy krok do tego, by znaleźć odpowiedniego prawnika. Popytaj znajomych i bliskich; może okaże się, że ktoś z nich korzystał już wcześniej z tego typu usług i będzie w stanie wskazać odpowiednią osobę. Adwokat z polecenia ma jedną ważną zaletę – ktoś z twoich znajomych już z nim współpracował i jest w stanie stwierdzić, czy była to współpraca udana.

Trzeba jednak pamiętać, by dowiedzieć się, czy sprawa była choć częściowo podobna do naszej. Prawo jest dziedziną tak rozległą, że nie sposób być specjalistą we wszystkich zagadnieniach. Wybitny karnista niekoniecznie sprawdzi się na wokandzie sądu rodzinnego. Dlatego, wybierając adwokata, w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się jego specjalizacją.

 

Szukaj w sieci

To najlepsze miejsce na znalezienie odpowiednich osób. W internecie mamy dostęp nie tylko do ofert w zasadzie wszystkich prawników. Możemy również zapoznać się z opiniami i komentarzami innych internautów, które mogą rzucić światło na doświadczenie i umiejętności danego prawnika.

Jeżeli zaczynasz szukać adwokata „na własną rękę”, w pierwszej kolejności powinieneś odwiedzić właśnie strony i portale, na których użytkownicy dzielą się informacjami o prawnikach, z którymi mieli  okazję współpracować. Musisz jednak mieć na uwadze, że internet umożliwia bycie anonimowym, dlatego też opinie i komentarze mogą stanowić element strategii marketingowej. Dlatego zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług konkretnego prawnika, sprawdź opinie na jego temat przynajmniej w kilku miejscach.

Więcej porad w kwestiach prawnych znajdziesz tutaj.

 

Pamiętaj o rozmowie

Współpraca z prawnikiem w największym stopniu zależy od jego kultury osobistej i komunikatywności. Dlatego już przed pierwszą rozmową powinieneś przygotować sobie kilka pytań, dzięki którym sprawdzisz nie tylko kompetencje upatrzonego adwokata, ale również przekonasz się, czy będzie on w stanie wyjaśnić ci wszystkie niezbędne w twojej sprawie kwestie. Jeżeli prawnik udziela ci wymijających odpowiedzi lub mówi niezrozumiale, powinieneś poszukać kogoś, z kim lepiej się porozumiesz.

Pamiętaj, że od wiedzy, doświadczenia i kreatywności prawnika uzależnione jest twoje powodzenie na wokandzie. Dlatego nie podejmuj pochopnych decyzji i zastanów się dwa razy, nim skorzystasz z czyichś usług.