Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Inne  »  Savoir vivre w sądzie

Savoir vivre w sądzie

Savoir vivre w sądzie

Każde miejsce publiczne narzuca naszych zachowaniom pewne normy, do których należy się dostosować. Wizyta w sądzie wiąże się nierzadko z dużym stresem, z którym musimy się zmierzyć. Nieistotne jest, czy pojawiamy się na sali sądowej w roli świadka, pozwanego czy oskarżonego.

Właściwy wygląd

Do wizyty w sądzie musimy się odpowiednio przygotować. To miejsce szczególne, a nasz wygląd będzie zaświadczał o naszym stosunku do tego urzędu. Kompetentny i troszczący się o swojego klienta prawnik z całą pewnością nie omieszka mu udzielić paru szczegółówych wskazówek dotyczących ubioru, jeśli ten go o to poprosi (za przykład posłużyć mogą adwokaci z Kancelarii Prawnej kb-adwokaci.pl). Ważne jest, aby ubiór, który wybierzemy, był elegancki i jednocześnie neutralny. Powinno się zrezygnować z odważnych kolorów, dużych dekoltów i większej ilości biżuterii. Dla kobiet najlepszym wyborem będzie spódnica sięgająca do kolan lub łydek, koszula i marynarka. Mężczyzna może zdecydować się na garnitur i klasyczną koszulę.

 

Zachowanie na sali sądowej

W sądzie nie przysługuje kwadrans studencki, dlatego absolutnie niedopuszczalne jest spóźnianie się. Ale i punktualność nie jest w tym przypadku cechą szczególnie cenioną. Aby przed rozprawą omówić jeszcze z prawnikiem to i owo, powinieneś przyjść 15 minut przed rozpoczęciem. Będziesz miał czas na zadanie ostatnich pytań i uzyskanie cennych wskazówek.

Gdy do sali wejdzie sędzia, należy oczywiście powstać. To samo czynimy podczas ogłaszania wyroku oraz w sytuacji, gdy zostanie nam udzielony głos. Na nieprzychylność sędziego można się łatwo narazić, przerywając mu. Wypowiadamy się tylko wtedy, kiedy zostaniemy o to poproszeni. Do sądu zawsze zwracamy się „Wysoki Sądzie”, a kiedy chcemy wykonać jakąś czynność, np. wypowiedzieć się na dany temat, wcześniej należy o to poprosić sędziego.

Pierwsza wizyta w sądzie jest zatem podwójnie stresująca. Nie jesteś jednak pozostawiony sam sobie. Kancelaria prawna taka jak kb-adwokaci.pl to ludzie, którzy odpowiednio przygotowują swoich klientów do rozprawy. Udzielą rady i cennych wskazówek, pomogą Ci przejść ten trudny niekiedy okres z większym spokojem.