Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Prawo gospodarcze i handlowe  »  Jak kupić firmę — aspekty prawne

Jak kupić firmę — aspekty prawne

Jak kupić firmę — aspekty prawne

Zakup gotowej spółki jest o tyle korzystniejszy od założenia własnej, że uchyla konieczność czasochłonnej nieraz rejestracji przedsiębiorstwa w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Już w ciągu 1-2 dni roboczych po nabyciu udziałów można ruszyć z biznesem.

Sprzedażą gotowych spółek zajmują się przede wszystkim wyspecjalizowane w tym sektorze przedsiębiorstwa. Ponieważ jednak nie można narzekać na ich liczebność na polskim rynku, osoby noszące się z zamiarem nabycia gotowej spółki zwracają się często o pomoc do kancelarii prawnych, które również posiadają uprawnienia do zarządzania spółkami. Spółki przeznaczone na sprzedaż nie prowadzą najczęściej żadnej działalności, mają za to zarezerwowaną nazwę, swój własny adres i zarząd.

 

Ile czasu należy poświęcić na zakup firmy?

Niewiele. Tak naprawdę wystarczy spotkać się z oferentem i złożyć pod umową swój podpis. Należy jednak liczyć się z tym, że konieczna może się okazać zmiana nazwy firmy, metod obliczania PKB, różnych uregulowań prawnych itp. Modyfikowanie tych elementów może trwać nawet 14 dni i pociąga za sobą dodatkowe koszta (usankcjonowanie zmian wymaga uiszczenia opłaty notarialnej w wysokości 1000 zł).

 

Ile kosztuje gotowa spółka?

Ceny spółek przeznaczonych na sprzedaż są różne. Wartość pieniężna przedsiębiorstwa zależy w pierwszym rzędzie od daty jego założenia — im firma jest starsza, tym droższa. Dlaczego? Nawet jeśli dane przedsiębiorstwo nie prowadzi działalności gospodarczej (czyli, mówiąc nieco kolokwialnie, znajduje się w stanie uśpienia), zobligowane jest mimo wszystko do prowadzenia rozrachunków księgowych, który to obowiązek porucza zazwyczaj profesjonalnej obsłudze księgowej, co wiąże się naturalnie z comiesięcznymi kosztami. Najtańsze spółki kosztują ok. 3000 zł.

Jak duży powinien być kapitał zakładowy spółki?

Zakup spółki nieuchronnie wiąże się z koniecznością wniesienia do niej własnego kapitału (nazywanego kapitałem zakładowym lub założycielskim). W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być on mniejszy niż 5000 zł, którą to kwotę trzeba doliczyć do wszystkich pozostałych kosztów związanych z kupnem i zmianą wyszczególnionych powyżej elementów spółki.

 

W internecie ogłoszenia zaczynające się od słów: Kupię firmę nie należą do rzadkości. Coraz więcej osób zainteresowanych prowadzeniem własnej działalności gospodarczej nad tworzenie nowej firmy od nowa przedkłada nabywanie gotowych spółek. Jest to trend zauważalny i stale rosnący. Nic nie wskazuje na to, aby uległ zahamowaniu.