Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Inne  »  Czy internetowe kantory walut są bezpieczne?

Czy internetowe kantory walut są bezpieczne?

Czy internetowe kantory walut są bezpieczne?

Odkąd pojawiły się w naszym kraju kantory internetowe, minęło już kilka lat. W tym czasie zgromadziły one sporą grupę klientów, którzy z powodzeniem wymieniają w nich waluty.

Robią to, ponieważ kurs walut w takich kantorach jest niezmiernie korzystny, a spread minimalny. Wydawać by się mogło, że są więc one idealnym miejscem do kupowania lub sprzedawania walut.  Niektórzy jednak nadal pozostają wierni swoim starym przyzwyczajeniom i wolą wybrać się do tradycyjnych kantorów stacjonarnych lub do banku. Dlaczego? Obawiają się o bezpieczeństwo i o to, że utracą swoje pieniądze. Czy obawy te są bezpodstawne? Poniżej postaramy się udzielić na to pytanie popartej niezaprzeczalnymi faktami odpowiedzi. Uprzedzając jednak wnioski, do których dojdziemy, już teraz należy zaznaczyć, że wspomniane obawy są raczej wypadkową rozlicznych uprzedzeń niż reakcją na rzeczywiste zagrożenie.

Każdy szanujący się kantor walutowy dołoży wszelkich starań, aby jego klienci czuli się bezpieczni. W związku z tym połączenie internetowe pomiędzy kantorem a klientami jest szyfrowane za pomocą specjalnego certyfikatu SSL. Dzięki temu ewentualność wykradzenia ich danych osobowych przez osoby trzecie jest znikoma. Certyfikaty te muszą być ciągle aktualizowane, aby zapobiec jakimkolwiek problemom. Nie musimy więc obawiać się o nasze dane osobowe. Albowiem zgodnie z ustawą o ich ochronie baza danych klientów kantoru musi być zgłoszona do bazy GIODO, która sprawuje kontrolę nad jej wykorzystywaniem i i baczy nad tym, aby kantory funkcjonowały zgodnie z prawem.

A jak wygląda kontrola takich kantorów? Te najlepsze ubiegają się o kontrolę przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ponadto podlegają one ustawie o praniu brudnych pieniędzy, o świadczeniu usług drogą elektroniczną, o ochronie niektórych praw konsumentów i o swobodzie działalności gospodarczej. Co więcej, większość właścicieli kantorów internetowych ma także tradycyjne kantory stacjonarne. Podlegają więc oni kontroli ze strony Narodowego Banku Polskiego. Więcej o zabezpieczeniach konkretnych kantorów przeczytasz na portalu kantorywalut.pl - ranking kantorów walut.

Czy można więc obawiać się wymiany waluty w Internecie? Chyba nie. Właściciele kantorów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jakakolwiek wpadka szybko rozejdzie się po Internecie i nikt w takim kantorze nie będzie chciał walut wymieniać. Dlatego w ich własnym interesie leży robienie wszystkiego, co zjedna im zainteresowanie i przychylność klientów. Ważne, by czuli się oni przy wymianie waluty bezpiecznie.