Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Prawo karne  »  Kara za brak OC samochodu w 2017 roku?

Kara za brak OC samochodu w 2017 roku?

Kara za brak OC samochodu w 2017 roku?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kierowców pojazdów samochodowych to podstawowa opłata, o której nie możemy zapominać. Stawki z roku na rok się zmieniają i na pewno nie w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Jak wyglądają i co grozi za brak ubezpieczenia OC w 2017 roku? Czytaj dalej.

Posiadanie samochodu wiąże się z wieloma sprawami, o które musimy zadbać i o których lepiej nie zapominać. Jedną z najważniejszych kwestii jest obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodów, które cyklicznie co roku przypomina o swoim istnieniu. Prawda jest taka, że zawsze w tej kwestii powstaje wiele kontrowersji, głównie z jednego powodu. Jest nim podwyżka cen polis, która w 2017 roku stała się szczególnie wyraźna. Każdy, kto zastanawia się nad tym, czy wykupić polisę, powinien się dobrze zastanowić. Kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodu jest znacznie wyższa od ceny polis w wielu konkurencyjnych agencjach ubezpieczeniowych. Wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ciągle powtarza, że system wykrywania pojazdów bez aktualnej polisy jest coraz bardziej skuteczny. Przy tym odradza unikania opłat, nawet przy istniejących podwyżkach na rok 2017, o których dowiemy się w dalszej części artykułu. Decydując się na zakup ubezpieczenia, warto udać się do centrum doradczego lub agencji oferującej pomoc w wyszukaniu optymalnej dla nas oferty. W każdym mieście znajdziemy kilka placówek, gdzie możemy porównać ubezpieczenia takich firm jak Link4, Alianz, Ergo Hestia, MTU oraz wielu innych. Są to podstawowe agencje ubezpieczeniowe działające na polskim rynku, z którymi współpracuje również multiagencja ubezpieczeniowa Centrum Doradcze w Białymstoku oferująca ubezpieczenia OC samochodu.

 

Od 1 stycznia 2017 roku kary za brak podstawowego ubezpieczenia OC wzrosły. O ile i jak to wyglądało w poprzednich latach, przedstawia poniższa tabela.

 

 

Stawki od 1 stycznia do 31 grudnia 2015

Przerwa w ciągłości ubezpieczenia

samochód osobowy

samochód ciężarowy, autobus

inny pojazd

kara za brak OC powyżej 14 dni

3 500 zł

5 250 zł

580 zł

kara za brak OC od 4 do 14 dni

1 750 zł

2 630 zł

290 zł

kara za brak OC do 3 dni

700 zł

1 050 zł

120 zł


 

Stawki od 1 stycznia do 31 grudnia 2016

Przerwa w ciągłości ubezpieczenia

samochód osobowy

samochód ciężarowy, autobus

inny pojazd

kara za brak OC powyżej 14 dni

3 700 zł

5 550 zł

620 zł

kara za brak OC od 4 do 14 dni

1 850 zł

2 780 zł

310 zł

kara za brak OC do 3 dni

740 zł 1

1 110 zł

120 zł


 

Stawki od 1 stycznia do 31 grudnia 2017

Przerwa w ciągłości ubezpieczenia

samochód osobowy

samochód ciężarowy, autobus

inny pojazd

kara za brak OC powyżej 14 dni

4 000 zł

6 000 zł

670 zł

kara za brak OC od 4 do 14 dni

2 000 zł

3 000 zł

340 zł

kara za brak OC do 3 dni

800 zł

1 200 zł

130 zł

 

Przyczyną wysokości zmian w kwotach karnych jest zmiana płacy minimalnej, która także w 2017 roku została zwiększona do 2 000 zł brutto. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych kierowcy płacą dodatkową część płacy minimalnej i wynosi ona odpowiednio 100% dla samochodów osobowych, 50% dla ciężarowych i 20% dla innych pojazdów.

 

 

Negocjacje, zwolnienia z kary - nie w tym przypadku!

 

Kara, jaką musi zapłacić kierowca bez ważnej polisy ubezpieczeniowej OC samochodu, jest stała, określona ustawowo. Nie podlega żadnym negocjacjom, obniżeniu, zwolnieniu z powodu niskich dochodów. W razie kontroli przez policję nie pomogą wymówki w rodzaju: „dokument potwierdzający zapłatę zostawiłem w domu”. Każdy policjant jest w stanie na miejscu sprawdzić ważność posiadanej polisy ubezpieczeniowej. Czy to będzie w Białymstoku, Warszawie lub innym mieście — nie unikniemy kary. Kierowca również może sprawdzić ważność swego obowiązkowego ubezpieczenia OC. Takie informacje dostępne są chociażby na stronach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a do uzyskania danych wystarczy numer VIN lub rejestracyjny samochodu.

 

Czy zapłacimy w 2017 roku za brak polisy w poprzednich latach?

 

Takie pytanie na pewno zadają sobie kierowcy, którzy nie dopilnowali obowiązku wykupienia polisy ubezpieczeniowej i nie zostali zatrzymani i skontrolowani przez odpowiednie organy. Co się stanie, gdy w 2017 roku kontroli nie unikniemy, a ona wykaże, że rok w lub nawet dwa lata wcześniej nie wykupiliśmy ubezpieczenia? Tutaj uzyskamy pozytywną informację. Karę płacimy tylko za obecny rok, w którym została przeprowadzona kontrola. W tym przypadku zapłacimy tylko za te dni, które dotyczą roku 2017.  

 

Co zrobić, jeśli rzeczywiście nie mamy ciągłości ubezpieczenia?

 

Pozostaje nam wtedy zapłacić karę. W pewnych szczególnych przypadkach możliwe są umorzenia. Niektóre osoby mogą skorzystać z art. 94 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, który mówi, że: „w uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie”. Jeśli rzeczywiście sytuacja materialna kierowcy na daną chwilę jest bardzo trudna, zawsze można wystąpić z wnioskiem do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego z całościowym lub częściowym umorzeniem należnej kary pieniężnej.


W przypadku, gdy nasza polisa ubezpieczeniowa dobiega końca, już dzisiaj rozważmy zakup nowej lub po prostu sprawdźmy oferty przykładowych firm ubezpieczeniowych. Udając się w do centrum doradczego — w Białymstoku lub w każdym innym mieście — możemy liczyć na fachową pomoc. Warto też mieć na uwadze, że ceny polis w dniu, w którym przeprowadziliśmy rekonesans, mogą się różnić od cen aktualnych. Każda zwłoka to prawdopodobnie wyższe ceny.