Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Inne  »  Kompleksowa obsługa prawna czy okazjonalnie doradztwo prawne - co wybrać, prowadząc firmę?

Kompleksowa obsługa prawna czy okazjonalnie doradztwo prawne - co wybrać, prowadząc firmę?

Kompleksowa obsługa prawna czy okazjonalnie doradztwo prawne - co wybrać, prowadząc firmę?

Jeśli prowadzisz firmę, na pewno zastanawiałeś się nad jej obsługą prawną. Dla większości małych przedsiębiorstw kompleksowa obsługa prawna nie będzie koniecznością, a okazjonalne doradztwo prawne wystarczy w zupełności. Kiedy jednak naszej firmie potrzebna będzie pełna obsługa prawna?

Czym jest obsługa prawna?

Obsługa prawna firmy pozwala chronić firmowe interesy. Jej zakres uzgadniany jest między kancelarią prawniczą, która świadczy tego typu usługi, oraz zainteresowanym nimi przedsiębiorcą.

Obsługa prawna przyda się zwłaszcza tym firmom, które zawierają transakcje z innymi firmami na terenie Unii Europejskiej i za granicą. W gestii prawnika leży wówczas przede wszystkim opiniowanie poszczególnych przedsięwzięć finansowych oraz analiza prawna i podatkowa. Poza tym przygotowywanie dokumentacji oraz weryfikacja umów przedstawianych przedsiębiorcy przez kontrahentów.

Dzięki kompleksowej obsłudze prawnej przedsiębiorca może być reprezentowany przez prawnika podczas mediacji, negocjacji oraz przy rozstrzyganiu sporów między firmami. W ramach kompleksowej obsługi prawnej zawiera się również reprezentowanie przedsiębiorcy na sprawach sądowych i administracyjnych. 

Radca prawny reprezentujący przedsiębiorcę ma ograniczone prawa w postępowaniu karnym, stąd niekiedy lepiej jest zdecydować się na stałą obsługę prawną. 

 

Kto potrzebuje obsługi prawnej?

Z kompleksowej obsługi prawnej rzadko korzystają małe przedsiębiorstwa. Ich ogromną zaletą jest mobilność i możliwość skorzystania z usług różnych doradców prawnych. Dzięki temu właściciele niewielkich firm nie są oni ograniczeni do korzystania z usług prawnych jednej kancelarii.

Inaczej wygląda już sprawa w przypadku większych przedsiębiorstw. Tutaj przedsiębiorcy mogą potrzebować bardziej indywidualnej obsługi prawnej: sporządzenia nietypowych umów, doradztwa, przygotowania opinii prawnych. W ramach kompleksowej obsługi prawnej przedsiębiorca uzyskuje zniżkę na poszczególne usługi świadczone przez kancelarię. Stawki ustalane są podczas zawierania umowy.

Im większa działalność gospodarcza, tym większe jest zapotrzebowanie na jej kompleksową obsługę prawną. Więcej informacji znajdziesz na stronie pointoffice.pl