Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Prawo karne  »  Czy można nie przyjąć mandatu z fotoradaru?

Czy można nie przyjąć mandatu z fotoradaru?

Czy można nie przyjąć mandatu z fotoradaru?

Otrzymanie mandatu z fotoradaru nie jest równoznaczne z obowiązkiem jego przyjęcia. Polskie prawo przewiduje bowiem możliwość odmowy przyjęcia mandatu z fotoradaru za przekroczenie prędkości, gdy mandat ten nie spełnia określonych wymogów.

Mandaty z fotoradarów są mandatami zaocznymi, czyli wystawianymi bez obecności sprawcy. Mogą one być więc podstawą do nałożenia kary jedynie, gdy zdjęcie wykonane przez fotoradar spełnia określone wymogi. Prawo drogowe zaznacza, że na zdjęciu z fotoradaru nie mogą być widoczne dwa jadące obok siebie samochody. W takiej sytuacji nie da się jednoznacznie stwierdzić, który z nich dokonał przestępstwa drogowego. Na fotografii musi być również dobrze widoczna tablica rejestracyjna pojazdu lub naklejka z numerem na przedniej szybie samochodu. Ponadto do mandatu ze zdjęciem powinna być dołączona kopia świadectwa legalizacji danego fotoradaru.

Gdy któryś z powyższych wymogów nie jest spełniony, mamy prawo do odmowy przyjęcia mandatu. Sprawa trafi wtedy do sądu, jednak będziemy mieć możliwość uniknięcia kary finansowej, jeśli sąd poprze nasze zdanie. Mandatu nie musimy płacić również w sytuacji, w której od momentu popełnienia wykroczenia do chwili otrzymania mandatu minęło 12 miesięcy.

Na zapłatę mandatu z fotoradaru kierowca ma 7 dni. Jeśli nie chcemy przyjąć kary, wystarczy, że nie zapłacimy mandatu w tym terminie. Powoduje to automatyczne skierowanie sprawy do sądu grodzkiego. Praktyka jednak pokazuje, że w przypadku niedużych opóźnień w zapłacie, sprawy nie są kierowane do sądu, ale traktowane tak, jakby mandat był pokryty w czasie 7 dni.