Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Prawo cywilne  »  W jakich krajach wymiana opon jest obowiązkowa? Jak wygląda sytuacja w Polsce?

W jakich krajach wymiana opon jest obowiązkowa? Jak wygląda sytuacja w Polsce?

W jakich krajach wymiana opon jest obowiązkowa? Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Opony najlepiej wymieniać w certyfikowanych serwisach, zgodnie z zaleceniami producenta opon. Dobre punkty udzielają gwarancji na tego rodzaju usługi, więc warto skorzystać z ich oferty.

Właściwości opon zimowych

Na przełomie sezonów jesień-zima i zima-wiosna na drogach panują szczególnie trudne warunki. Najlepsze osiągi i bezpieczeństwo zapewni jedynie regularna wymiana opon i zrezygnowanie z jazdy na oponach całorocznych. Rodzaj mieszanki, z której wykonuje się opony zimowe, jest znacznie bardziej elastyczny, w związku z czym zachowuje właściwości nawet przy niskich temperaturach. Zastosowanie agresywnego bieżnika kierunkowego, wyposażonego w liczne lamele (nacięcia) gwarantuje dobre odprowadzanie wody i błota pośniegowego spod kół. Zwiększa to także przyczepność oraz skraca drogę hamowania nawet o 25% na zalegającej na drodze warstwie śniegu czy kałużach.

 

Polskie prawo a obowiązek wymiany opon

Od 2013 roku trwa dyskusja na temat wprowadzenia w Polsce obowiązku wymiany opon na zimowe w okresie od 1. listopada do 31. marca. Jako główny argument podaje się konieczność podwyższenia bezpieczeństwa uczestników ruchu. Ministerstwo Transportu zdecydowało jednak, że Polacy mają prawo samodzielnie decydować o tym, czy chcą jeździć na oponach sezonowych czy nie. Trzeba pamiętać, że bieżnik musi mieć minimum 1,6 mm. Wymiana opon jest zalecana, gdy wysokość bieżnika spadnie do około 4 mm. Kierowcy deklarują, że zdrowy rozsądek jest najważniejszy i regularnie wymieniają opony letnie na zimowe tuż po sezonie. Dane z rodzimych warsztatów samochodowych pozwoliły Polskiemu Związkowi Przemysłu Oponiarskiego oszacować, że opony zmienia jedynie około 2/3 użytkowników dróg.

Jedziesz na dłużej za granicę? Sprawdź, gdzie obowiązuje sezonowa zmiana opon. W tych przykładowych krajach europejskich obowiązek sezonowego zmieniania opon wygląda następująco:

- Austria, Chorwacja, Czechy, Luksemburg, Niemcy, Słowacja - obowiązek występuje, gdy na drodze pojawią warunki typowo zimowe (zazwyczaj od listopada do kwietnia),

- Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Słowenia, Szwecja, Rumunia - bezwzględny obowiązek sezonowego stosowania opon zimowych dotyczy również turystów,