Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Prawo cywilne  »  Czy najemca może wymieć zamki w drzwiach?

Czy najemca może wymieć zamki w drzwiach?

Czy najemca może wymieć zamki w drzwiach?

Właściciel mieszkania nie ma obowiązku wymieniać zamka od drzwi przy każdej zmianie lokatorów. Co w przypadku, gdy najemca uczyni to samodzielnie, bez zgody i obecności wynajmującego?

Właściciele mieszkań zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, że wynajmując mieszkanie, nie mogą poczynić żadnych kroków, które uniemożliwiłyby najemcy dostanie się do nieruchomości. Według kodeksu cywilnego, nie ma znaczenia kto jest właścielem nieruchomości, a kto jej najemcą i kto sprawuje nad mieszkaniem bezpośrednią "władzę". Dokładnie oznacza to, że najemcy przysługują takie uprawnienia, jak właścicielowi mieszkania. 

Wszystko zależy także od tego, w jaki sposób została skonstruowana umowa pomiędzy najemcą a wynajmującym. Jeżli umieszczono w niej zapis, że najemca nie ma prawa do zmiany zamków lub zmiany czegokolwiek w mieszkaniu, za ich zignorowanie może najemcy grozić kara finansowa. Jeśli jednak w umowie takiego zapisu nie ma, najemca może, w razie potrzeby, wymienić zamek lub dorobić klucze. 

W jaki sposób?

Na przykład, gdy wynajmowane mieszkanie znajduje się we Wrocławiu – wpisanie w Google hasła ślusarz Wrocław 24h ułatwi dostęp do takich ślusarzy, którzy o każdej porze dnia i nocy pojawią się na miejscu, by wybawić nas z opresji. W tym wypadku mowa o Wrocławiu, ale z reguły tacy specjaliści działają w każdym większym mieście. Zwłaszcza, że branża jest dosyć niszowa i tak naprawdę, nie wymaga wielkich inwestycji. Tylko trzeba mieć wiedzę, jak otworzyć zamek bez uszkadzania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdy ślusarz może zgodzić się na wymianę zamka bez zgody właściciela, jednak w większości przypadków nie ma z tym problemu.

Czy właściciel może wymienić zamki bez wiedzy najemcy?

W przypadku, gdy lokator zalega z czynszem, wynajmujący nie może mu ograniczyć dostępu do mieszkania poprzez wymianę zamków, zwłaszcza jeśli w środku znajdują się rzeczy najemcy. Jeśli lokator przyjdzie do wynajmowanego mieszkania i okaże się, że zamek został zmieniony, ma on prawo zadzwonić po ślusarza, by ten otworzył mu drzwi, a kosztami może obciążyć właściciela. 

Dlatego warto pamiętać, że czynnikiem, który pozwoli uniknąć sporów i sądowych pozwów, jest dobrze spisana umowa!