Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Prawo gospodarcze i handlowe  »  Faktura czy rachunek?

Faktura czy rachunek?

Faktura czy rachunek?

W roku 2014 nastąpiły istotne zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Wielu przedsiębiorców nie mogło sobie z tymi zmianami poradzić. Wynikały z tego tytułu różne pomyłki. Ich problemy brały się z faktu przyzwyczajenia, że fakturę wystawia zwłaszcza czynny podatnik VAT.

Rachunkiem zwykłym posługuje się natomiast podatnik zwolniony. Z dniem 1 stycznia 2014 uległo to zmianie i wprowadziło nowy porządek. Osoby zwolnione z podatku VAT mogą wystawić fakturę. Na dokumencie musi znaleźć się adnotacja, która potwierdza fakt zwolnienia przedsiębiorcy z VAT. Zatem od omawianej zmiany każdy podatnik ma prawo wystawić fakturę za swój towar lub usługę. W przypadku podatników zwolnionych z VAT, dokument sprzedaży mają obowiązek wystawić wyłącznie na żądanie nabywcy. Wtedy jedynym dokumentem, który nabywca otrzyma od podatnika jest faktura. Przedsiębiorca w tym wypadku nie może wystawić rachunku. Konieczna jest faktura. Będzie zatem potrzebny dobry program do faktur. Podatnik czynny VAT również objęty jest tą zmianą jeśli wykonuje czynności zwolnione.

Zakres danych na dokumentach sprzedaży

Na dokumencie sprzedaży muszą znaleźć się określone elementy. W prosty sposób można powiedzieć, że nowy rodzaj faktury wypełniany przez nieVATowców, wystawiony przy pomocy programu do faktur mega-tech.com.pl, musi zawierać takie same dane jak wcześniej wystawiany rachunek. Dzięki temu można uniknąć często pojawiającego się błędu. Jeśli zatem na dokumencie sprzedaży zamieszczone są wszystkie niezbędne dane jest on traktowany jako faktura niezależnie od tego czy przedsiębiorca zatytułuje ją „rachunek” czy „faktura”.

Uwaga!

Jak już pisaliśmy wcześniej, na dokumencie sprzedaży konieczne jest podanie adnotacji o podstawie zwolnienia z podatku VAT. Informacja na fakturze musi zawierać dokładny przepis, który warunkuje zwolnienie. Wyjątek stanowi branża usług finansowych, która tym obowiązkiem nie jest objęta.