Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Inne  »  Co zrobić, by nie złamać prawa podcasz transmisji internetowych?

Co zrobić, by nie złamać prawa podcasz transmisji internetowych?

Co zrobić, by nie złamać prawa podcasz transmisji internetowych?

Na jednego widza, który legalnie ogląda transmisje w Internecie przypada średnio dwóch nielegalnych

Ci dwaj ostatni korzystają zazwyczaj z pirackich serwisów internetowych. Oglądanie gal bokserskich czy meczów piłkarskich w Internecie to standard, co więc zrobić, by mecze live i inne wydarzenia sportowe transmitować legalnie i nie popaść w tarapaty z prawem?

Jeśli chcesz legalnie transmitować rozgrywki ligowe - nie tylko piłki nożnej lub inne wydarzenia sportowe, zastanów się po pierwsze, czy Cię na to stać. Nielegalna transmisja w Internecie jest po prostu kradzieżą. Jest to bowiem kradzież praw autorskich i kradzież praw do transmisji danego wydarzenia, a gdy jeszcze za tym idą pieniądze - w grę wchodzi nielegalny zarobek. Aby uniknąć ścigania przez wymiar sprawiedliwości, a w konsekwencji więzienia, grzywny i zamknięcia serwisu, należy przede wszystkim wykupić licencję, która zezwala na transmisję wydarzenia w Internecie. Jest to pierwszy krok do legalnego pokazania programu szerokiej publiczności. Drugim krokiem jest zapłacenie organizatorowi i uzyskanie od niego pozwolenia na transmisję online. Piractwo rzutuje na mniejsze zyski innych instytucji, ale także mniejsze są wpływy do budżetu na przykład klubów sportowych. Po co więc okradać tych, na których chcemy zarabiać? Przed podjęciem decyzji o transmisjach takich wydarzeń jak mecze live, warto zapoznać się z obowiązującym prawem. W tym wypadku jest to ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną, ustawa o prawach autorskich i prawach pokrewnych oraz ewentualnie ustawa o prawie prasowym. Tu znajdziemy dokładne wskazówki, co należy zrobić, by nie zostać oskarżonym o piractwo i nie ponieść konsekwencji karnych.

Powiedzmy sobie szczerze. Każdy lubi oglądać sport. Każdy lubi być na bieżąco z wydarzeniami w tym zakresie. Jeśli kochasz sport i chcesz go udostępniać szerokiej publiczności, musisz zadbać o to, by działać legalnie. Nieznajomość prawa z nikogo też nie zdejmuje odpowiedzialności.