Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Prawo gospodarcze i handlowe  »  Na co uważać, transmitując mecz w naszym lokalu?

Na co uważać, transmitując mecz w naszym lokalu?

Na co uważać, transmitując mecz w naszym lokalu?

Wielu początkujących właścicieli lokali gastronomicznych, ale i tych, którzy siedzą w branży od dawna, prędzej czy później postanawia zwabić klientów transmisjami wydarzeń sportowych. Na co uważać, aby nie wejść w takiej sytuacji w konflikt z prawem?

Przede wszystkim powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem. Podczas planowania takich transmisji jest niemal pewne, że przejdzie nam przez myśl pomysł, aby zrobić to bez płacenia za wszelkie niezbędne zezwolenia i zgody. Będziemy wtedy mogli puszczać mecze live w naszym lokalu bez generowania dodatkowych kosztów, a liczba klientów zwiększy się, generując jeszcze większe zyski. Jednak należy być świadomym, że podczas takiego ruchu wchodzimy w bezpośredni konflikt z prawem. Puszczanie transmisji z wydarzeń sportowych to pogwałcenie ustaw, które regulują wykorzystywanie wizerunku osób występujących w tychże wydarzeniach oraz ich organizatorów. Koszty opłacenia kar i sankcji, które grożą nam, jeżeli nasz proceder wyjdzie na jaw, są na tyle wysokie, że wystarczy zostać przyłapanym raz, a wszelkie uzyskane wcześniej dodatkowe przychody odejdą w niepamięć, pociągając za sobą dodatkowe ilości gotówki. Musimy przede wszystkim brać pod uwagę to, ile pracy, czasu i pieniędzy kosztuje zorganizowanie większego wydarzenia sportowego i jak duży wysiłek jest to dla osób odpowiedzialnych za ich organizację. Sprzedaż praw do transmisji jest jednym ze sposobów, dzięki któremu ludzie, którzy zainwestowali w dane wydarzenie, mogą odzyskać swój wkład i zarobić to, co im się należy. Puszczając takie transmisje bez zakupu odpowiedniej zgody, godzimy w prawa organizatorów i możemy spowodować, że w przyszłości coraz mniej osób będzie podejmowało się realizacji takich wydarzeń lub z braku odpowiedniego finansowania, ich jakość drastycznie spadnie. Również występujący tam sportowcy swoje wynagrodzenia otrzymują bazując na zyskach ze sprzedaży praw do transmisji. Pozbawiając ich tychże zysków, wpływamy na spadek ich zaangażowania w sport i na efektowność sportu.

Następnym razem, kiedy będziemy planowali transmisję sportową live w naszym lokalu, weźmy to wszystko pod uwagę.