Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Prawo cywilne  »  Dochodzenie odszkodowań - najczęstsze problemy

Dochodzenie odszkodowań - najczęstsze problemy

Dochodzenie odszkodowań - najczęstsze problemy

Chociaż odszkodowanie finansowe przysługuje w Polsce w bardzo wielu przypadkach, niestety równie często pojawiają się problemy z jego dochodzeniem. Zdarza się, że po wypadku samochodowym, rzeczoznawca z firmy ubezpieczeniowej zaniża wartość szkody.

Problem może stanowić także ustalenie odpowiedzialności za wypadek (gdy winne są na przykład roboty drogowe z wadliwą sygnalizacją świetlną, dziury w drodze czy powalone drzewo). 

Niejednokrotnie zakład ubezpieczeniowy proponuje śmiesznie małą kwotę odszkodowania. Wówczas dochodzić swoich praw należy w sądzie. W takim wypadku, gdy doszło do uszczerbku na zdrowiu, nie wystarczy dokumentacja medyczna ze szpitala. Potrzebne są także dodatkowe, prywatne wizyty lekarskie u specjalisty, który zna się nie tylko na medycynie, ale również pojmuje działanie polskiego prawa. 

Pomocne przy staraniu się o odszkodowanie będzie udokumentowanie miejsca wypadku, pozyskanie danych sprawcy, poproszenie o pomoc świadków zdarzenia. Niestety o zadośćuczynieniu finansowym trzeba myśleć zawczasu. Ubezpieczalnie niechętnie wypacają odszkodowania, zazwyczaj jednak sądy są po stronie osób poszkodowanych. 

Gdy doszło do wypadku samochodowego, wysokość szkód ustalana jest w warsztacie lub w drodze kosztorysu. Ubezpieczyciele wówczas niesłusznie zastrzegają sobie prawo do wypłacenia odszkodowania bez podatku VAT. Praktyki te jednak w przypadku OC jednoznacznie zostały w 2007 roku uznane za niezgodne z prawem. 

Chociaż ustawy określają jasno ramy czasowe w jakich ubezpieczalnia zobowiązana jest do wypłaty odszkodowania, to jednak niewiele firm dotrzymuje obowiązujących terminów. Jeżeli ubezpieczalnie nie zgłasza żadnych wątpliwości dotyczących okoliczności wypadku, na wypłatę kwoty świadczenia przysługuje jej tylko 30 dni. Jedynie w wyjątkowych przypadkach termin ten może ulec przedłużeniu do 90 dni. Warto więc walczyć o swoje prawa. 

W zależności od sytuacji pojawiają się różnego rodzaju problemy. Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie wykorzystują niewiedzę poszkodowanych. Dochodzenie odszkodowań w większości przypadków najlepiej jest po prostu pozostawić specjalistom. Firmy, które się tym zajmują - nie zawsze muszą być to kancelarie adwokackie - nie pobierają żadnych opłat, a jedynie niewielki procent z  kwoty odszkodowania (która i tak, dzięki takiej pomocy, będzie znacznie wyższa niż ta, którą poszkodowanemu udałoby się uzyskać samodzielnie).