Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Prawo cywilne  »  Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

Uzyskanie odszkodowania oraz zadośćuczynienia po wypadku samochodowym jest możliwe. Jednak podczas stresuj związanego z wypadkiem często zapominamy o niezbędnych podstawach, które potem bardzo ułatwiają w uzyskaniu odszkodowania. Przeczytaj o czym warto pamiętać!

Wbrew powszechnemu przekonaniu, uzyskanie odszkodowania po wypadku samochodowym w Polsce, nie jest tak samo mało prawdopodobne jak wygrana w Lotto. Odszkodowanie należy się także pasażerom samochodu - również tego, który prowadził sprawca wypadku. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach.

Najważniejsze jest ustalenie danych personalnych sprawcy wypadku - imię, nazwisko, numer polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC), PESEL, oraz numer rejestracyjny i markę pojazdu, który prowadził. Jeżeli nie pozwoli na to obecny stan zdrowia lub sprawca odmawia udzielenia danych, należy wezwać policję, która je ustali. 

Nie powinno się także odmawiać badania lekarskiego - najlepiej w szpitalu, bezpośrednio po wypadku. Należy zachować pełną dokumentację medyczną i wszelkie związane z powrotem do zdrowia rachunki (w tym również te za dojazdy).

Gdy już uda się uzyskać niezbędne dane, wniosek o odszkodowanie należy złożyć w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym polisę OC wykupił sprawca wypadku. Taka polisa obejmuje nie tyko zwrot kosztów leczenia czy dojazdów, ale również naprawę pojazdu poszkodowanego. Najczęściej warto zatrudnić specjalizującą się w walce o odszkodowania firmę. Takim przedsiębiorstwom nie płaci się bezpośrednio - pobierają one jedynie niewielki procent z puli, którą uda się uzyskać od funduszu ubezpieczeniowego. 

W przypadku, gdy sprawca jest nieznany (na przykład się nie zatrzymał) lub nie ma wykupionego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie z puli ogólnej - tak zwanego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, więc również i wówczas warto starać się o rekompensatę.

Jeżeli nie było naocznych świadków, a policja uzna kierowcę za sprawcę wypadku (mimo że wcale nie zawinił - prawdziwy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, pojawiła się dziura w drodze, zwalone drzewo, plama oleju) istnieje możliwość by odmówić przyjęcia mandatu. Podpisanie go jest najczęściej dla sądu równoznaczne z przyznaniem się do winy i wówczas są naprawdę niewielkie szanse na uzyskanie jakiegokolwiek odszkodowania. 

Podsumowując - by poprawnie złożyć wniosek o odszkodowanie i mieć jak największe szanse na jego uzyskanie, należy dysponować: danymi personalnymi sprawcy wypadku, pełną dokumentacją medyczną, wszelkimi wiążącymi się z naprawianiem szkód po wypadku rachunkami oraz fakturami. Gdy o to zadbamy, uzyskanie finansowego zadośćuczynienia stanie się już tylko formalnością.