Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

Uzyskanie odszkodowania oraz zadośćuczynienia po wypadku samochodowym jest możliwe. Jednak podczas stresuj związanego z wypadkiem często zapominamy o niezbędnych podstawach, które potem bardzo ułatwiają w uzyskaniu odszkodowania. Przeczytaj o czym warto pamiętać!
Wbrew powszechnemu przekonaniu, uzyskanie odszkodowania po wypadku samochodowym w Polsce, nie jest tak samo mało prawdopodobne jak wygrana w Lotto. Odszkodowanie należy się także pasażerom samochodu - również tego, który prowadził sprawca wypadku. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach.
Najważniejsze jest ustalenie danych personalnych sprawcy wypadku - imię, nazwisko, numer polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC), PESEL, oraz numer rejestracyjny i markę pojazdu, który prowadził. Jeżeli nie pozwoli na to obecny stan zdrowia lub sprawca odmawia udzielenia danych, należy wezwać policję, która je ustali.
Nie powinno się także odmawiać badania lekarskiego - najlepiej w szpitalu, bezpośrednio po wypadku. Należy zachować pełną dokumentację medyczną i wszelkie związane z powrotem do zdrowia rachunki (w tym również te za dojazdy).
Gdy już uda się uzyskać niezbędne dane, wniosek o odszkodowanie należy złożyć w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym polisę OC wykupił sprawca wypadku. Taka polisa obejmuje nie tyko zwrot kosztów leczenia czy dojazdów, ale również naprawę pojazdu poszkodowanego. Najczęściej warto zatrudnić specjalizującą się w walce o odszkodowania firmę. Takim przedsiębiorstwom nie płaci się bezpośrednio - pobierają one jedynie niewielki procent z puli, którą uda się uzyskać od funduszu ubezpieczeniowego.
W przypadku, gdy sprawca jest nieznany (na przykład się nie zatrzymał) lub nie ma wykupionego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie z puli ogólnej - tak zwanego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, więc również i wówczas warto starać się o rekompensatę.
Jeżeli nie było naocznych świadków, a policja uzna kierowcę za sprawcę wypadku (mimo że wcale nie zawinił - prawdziwy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, pojawiła się dziura w drodze, zwalone drzewo, plama oleju) istnieje możliwość by odmówić przyjęcia mandatu. Podpisanie go jest najczęściej dla sądu równoznaczne z przyznaniem się do winy i wówczas są naprawdę niewielkie szanse na uzyskanie jakiegokolwiek odszkodowania.
Podsumowując - by poprawnie złożyć wniosek o odszkodowanie i mieć jak największe szanse na jego uzyskanie, należy dysponować: danymi personalnymi sprawcy wypadku, pełną dokumentacją medyczną, wszelkimi wiążącymi się z naprawianiem szkód po wypadku rachunkami oraz fakturami. Gdy o to zadbamy, uzyskanie finansowego zadośćuczynienia stanie się już tylko formalnością.