Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Prawo cywilne  »  Jak wylicza się wysokość alimentów?

Jak wylicza się wysokość alimentów?

Jak wylicza się wysokość alimentów?

Obowiązek alimentacyjny spoczywa na rodzicu, który po rozwodzie nie mieszka z dzieckiem. W jaki sposób jednak jest wyliczana wysokość alimentów? I czy zawsze jest to stała kwota?

Podstawy prawne

O wysokości alimentów mówi Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. W artykule 135. kodeksu znajdziemy zapis mówiący, że wysokość alimentów nie jest kwotą stałą, ale sumą uzależnioną zarówno od możliwości majątkowych płacącego, jak i potrzeb dziecka. Jednak dokładnego wzoru na wyliczenie takiej sumy w obowiązujących przepisach prawnych nie znajdziemy. Kwota musi bowiem być uzależniona od sytuacji rodzinnej oraz faktycznych potrzeb małoletniego. Dlatego sądy często biorą pod uwagę wypracowane w praktyce wzorce. Inne sumy brane są pod uwagę jako potrzeby niemowlęcia, inne przedszkolaka, ucznia oraz nastolatka. Pomocne dla rodziców mogą okazać się specjalne kalkulatory dla poszczególnych grup wiekowych opracowane przez kancelarie prawne. Uzupełnienie wydatków w poszczególnych grupach daje nam ogólną sumę utrzymania dziecka. Taki wydruk można podstawić w sądzie jako poświadczenie naszych roszczeń alimentacyjnych.


A co z wakacjami?

Wakacje wiele dzieci spędza z drugim z rodziców. Dlatego niektórzy zastanawiają się, czy, w takim wypadku, nie obowiązują ustalone sądownie alimenty. Otóż nawet w czasie, który dziecko spędza z drugim rodzicem, zasądzone alimenty i tak obowiązują. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że rodzic, z którym dziecko mieszka na co dzień, koszty stałe ponosi nawet wtedy, gdy ono przebywa z drugim rodzicem na wakacjach. Sądy biorą pod uwagę fakt, że odłożone pieniądze będą potrzebne np. na wyprawkę szkolną.

Jedynie sąd w czasie postępowania rozwodowego mógłby orzec ewentualną niższą wysokość alimentów w czasie wakacji.


Czy wysokość alimentów można zmienić?

Wysokość alimentów ustaloną przez sąd w czasie postępowania rozwodowego można z czasem zmienić. Rodzic, który chce podwyższyć lub obniżyć sumę alimentów, musi złożyć wniosek w sądzie. Należy tutaj powołać się na artykuł 138. Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Sąd może uwzględnić zmiany okoliczności – np. większe potrzeby dziecka czy zmianę sytuacji materialnej jednego z rodziców.