Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Prawo pracy  »  Przerwa w pracy na karmienie piersią – komu i na jakich zasadach przysługuje?

Przerwa w pracy na karmienie piersią – komu i na jakich zasadach przysługuje?

Przerwa w pracy na karmienie piersią – komu i na jakich zasadach przysługuje?

Pracujące mamy mogą zyskać dodatkowy czas na karmienie dziecka piersią. Na wniosek pracownicy i w oparciu o przepisy prawne, pracodawca ma obowiązek zapewnić mamie karmiącej przerwę w pracy. Czy przysługuje ona każdej pracującej mamie bez wyjątku?

Mamy karmiące piersią mogą ubiegać się u swojego pracodawcy o przerwę na karmienie. Jeśli przerwa im przysługuje, oznacza to, że będą przebywały w pracy odpowiednio krócej. Jak to wygląda w praktyce?

 

Mama karmiąca a czas pracy

Wyobraźmy sobie dość standardową sytuację. Mama wraca do pracy na pełen etat, codziennie więc przebywa w niej 8 godzin. W domu (z tatą, babcią czy nianią lub w żłobku) zostawia jedno dziecko, które karmi piersią. Przysługują jej wówczas dwie 30-minutowe przerwy na karmienie, które może wykorzystać w sposób ustalony z pracodawcą, tak aby w jak najmniejszym stopniu zaburzały rytm pracy. Pracownica ma zatem kilka możliwości.

Może przyjść do pracy pół godziny później i wyjść pół godziny wcześniej. Może również wykorzystać je w trakcie pracy. Poza tym wszystkie przerwy na karmienie przysługujące na dany dzień można ze sobą połączyć. Wiele mam uważa to rozwiązanie za najbardziej korzystne i wychodzi z pracy godzinę wcześniej lub przychodzi godzinę później.

 

Formalności związane z przerwą na karmienie

Przepisy prawa określają, że przerwa na karmienie piersią może być udzielona przez pracodawcę tylko na wniosek pracownicy. Nie jest jednak powiedziane w jaki sposób powinna ona wnioskować. Najprościej i najbezpieczniej jest złożyć taki wniosek na piśmie. Uwzględniamy w nim swoje dane osobowe, dane dziecka (lub dzieci) oraz sposób wykorzystania przysługującej przerwy.

Pracodawca nie może odmówić pracownicy tego przywileju, chyba że przerwa nie przysługuje jej ze względu na zbyt krótki wymiar czasu pracy (mama musi pracować minimum 4 godziny dziennie). Przerwa na karmienie piersią jest płatna.

Jeśli pracujesz od 4 do 6 godzin i karmisz jedno dziecko – przysługuje Ci 30 minut przerwy. Przy dwójce i większej licznie dzieci karmionych piersią i tym samym czasie pracy – 45 minut.

Jeśli pracujesz powyżej 6 godzin dziennie i karmisz jedno dziecko – przysługuje Ci 2 x po 30 minut przerwy. Przy dwójce i większej liczbie dzieci karmionych piersią – 2 x po 45 minut.