Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Inne  »  Studia prawnicze i co dalej? Kancelaria to nie wszystko

Studia prawnicze i co dalej? Kancelaria to nie wszystko

Studia prawnicze i co dalej? Kancelaria to nie wszystko

Studiowanie prawa nie jest już tak elitarnym zajęciem jak dawniej. Kierunek ten, podobnie jak wiele innych, stał się dostępny dla większości kandydatów z przyzwoitymi maturami. Rynek nie potrzebuje jednak aż tylu adwokatów czy radców prawnych.

 

Prawnikiem być…

Wielu kandydatów na studia prawnicze jeszcze w szkole średniej ma w głowie wytyczoną ścieżkę kariery. Nie wyobrażają sobie innego scenariusza poza ukończeniem studiów z jak najlepszymi wynikami, a następnie rozpoczęciem wybranej aplikacji oraz pracą w kancelarii. Przypomnijmy jednak, że czasem w przeciwieństwie do samych studiów, aplikacja to harówka, którą trzeba pogodzić z pracą i za którą musimy zapłacić. Część absolwentów nie waha się jednak i wybiera aplikację radcowską, adwokacką, notarialną, legislacyjną, komorniczą, konsularną, sejmową lub ogólną. Aplikacja kończy się egzaminem, który do prostych nie należy.

Inna droga do uzyskania tytułu radcy prawnego to rozpoczęcie studiów doktorskich i uzyskanie tytułu doktora nauk prawnych. Liczni absolwenci twierdzą, że jest to bardziej przewidywalna i stabilniejsza ścieżka kariery, w dodatku pozwalająca pozyskać nieco więcej czasu dla siebie i rodziny. Nie zmienia to faktu, że tak jeden, jak i drugi plan należą do tych ambitniejszych, a ich realizacja nie będzie dana wszystkim.

 

Alternatywy – jest ich wiele

Co roku studia prawnicze kończą tysiące studentów. A przecież tylko część z nich wystartuje na aplikację, jeszcze węższa grupa podejmie się studiów doktorskich. Co z resztą? Oczywiście dobrzy prawnicy są mile widziani w wielu firmach i instytucjach, gdyż praktycznie każdy twór prędzej czy później będzie potrzebował obsługi prawnika.

Absolwenci prawa mogą więc liczyć na zatrudnienie jako prawnicy wewnętrzni, pracujący w strukturach tylko jednej firmy. Będą to osoby specjalizujące się w prawie gospodarczym lub podatkowym. Ponadto na dobrych prawników zatrudnienie czeka również w urzędach, instytucjach pozarządowych, w Policji, firmach ubezpieczeniowych i konsultingowych, w bankowości czy doradztwie podatkowym.