Tu jesteś: Kanone.pl | Poradnik prawny online  »  Prawo pracy  »  Roczny urlop macierzyński

Roczny urlop macierzyński

Roczny urlop macierzyński

Dowiedz się, jakie są podstawy prawne urlopu macierzyńskiego, kiedy można go rozpocząć i kto może z niego skorzystać.

Wszystkie matki, które urodziły swoje dzieci po 1 stycznia 2013 roku, mogą skorzystać z rocznego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego (sprawdź na https://products-bank.com/ jak zgubić pociążowy brzuszek). Prawo pracy przewiduje takie rozwiązanie dzięki interwencjom rządu, który jest zaniepokojony bardzo niskim przyrostem naturalnym w naszym kraju.

Wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni - co najmniej 14 tygodni musi wykorzystać z niego matka dziecka, gdyż prawodawca przewiduje, że czas ten jest jej niezbędny do rekonwalescencji po porodzie. Urlop macierzyński można rozpocząć na 2 tygodnie przed planowanym terminem porodu. Pozostałą część urlopu macierzyńskiego może wykorzystać ojciec dziecka. Ponadto prawodawca na opiekę nad dzieckiem przewidział 6 tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, które to może dzielić między sobą oboje rodziców. Polskie prawo pracy przewiduje więc możliwość wspólnej opieki nad dzieckiem przez pierwszy rok jego życia.

Z dłuższego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego będą mogli skorzystać nie tylko rodzice pracujący na etatach, ale wszystkie osoby, które opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe, a więc także pracujące na umowach-zleceniach i prowadzące własną działalność gospodarczą. Zasiłek w trakcie urlopu rodzicielskiego przez pierwszych 26 tygodni jego trwania wynosi 100 procent średniego wynagrodzenia pracownika z 12 miesięcy poprzedzających powstanie podstawy do wypłacania zasiłku i 60 procent średniego wynagrodzenia z 12 miesięcy poprzedzających powstanie podstawy do wypłacania zasiłku przez kolejne 26 tygodni. Można również przez całe 52 tygodnie pobierać zasiłek w wysokości 80 procent pensji.